Конспект занятия ко Дню космонавтики в первой группе раннего возраста «Знакомство с космосом»
НАТАЛЬЯ БУНЕСКУ
Конспект занятия ко Дню космонавтики в первой группе раннего возраста «Знакомство с космосом»
Структура конспекта занятия:
1. Цель: формирование элементарных знаний о космосе, космонавтах, одежде космонавтов, космическом корабле — ракете, существующем в России празднике – День авиации и космонавтики.
2. Задачи:— Пояснить смысл слов «космос», «космонавт», «космический корабль», «скафандр».
— Развивать умение использовать в речи новые слова, побуждать детей отвечать на вопросы.
— Развивать крупную моторику,
— Создавать условия для эмоционального отклика при ознакомлении с новыми знаниями.
— Приобщать к чувству ритма, прослушивая загадку- стихотворение, развивать память и речь.
— Способствовать формированию уважения к людям интересных и опасных профессий, помочь осознать важность их труда для общества и человека.
3. Тип занятия: тематическое, ознакомительное.
4. Форма занятия: традиционное, коллективное.
5. Продолжительность: 10 мин.
6. Участники: дети первой группы раннего возраста, воспитатель.
7. Возраст обучающихся: 3 года
8. Оборудование и материалы: демонстрационный материал о космосе (фото, иллюстрации: космоса, скафандра, ракеты, взлетающей ракеты, вид Земли из космоса, Ю. Гагарина, Белки и Стрелки, игрушка собака, письмо, наборы геометрических фигур на каждого ребёнка, образец ракеты, составленной из этих фигур, обручи на каждого ребёнка.
9. Предварительная подготовка: Поисковая работа по подбору демонстрационного материала по теме «Космос». Рассматривание альбомов, иллюстраций и фотографий.
10. Методы и приёмы работы с детьми:Наглядный — иллюстрации, картинки, фото
Коммуникация — беседа, вопросы, объяснения, загадки
Игра – физкультминутка, подвижная игра, дидактическая игра
11. Структура занятия:Этап занятия Содержание Время
Вводная часть Письмо от Лизы Барбоскиной. 1мин.
Основная часть 1. Объясняются понятия космос, космонавт, скафандр.
2. Физкультминутка «Хочу стать космонавтом»
3. Загадка о ракете
4. Дидактическая игра «Построй ракету»
5. Подвижная игра «Ждут нас быстрые ракеты»
6. Рассказ о Ю. Гагарине, Белка и Стрелка, взлёт, вид Земли из космоса 8 мин.
Заключительная часть Возвращение в дет. сад, закрепление полученных знаний, задаю наводящие вопросы и поощряю ответы детей похвалой. 1 мин.
12. Ход занятия.
Вводная часть: Письмо от Лизы Барбоскиной.
Ребята, нам пришло письмо, пишет его Лиза Барбоскина (герой известного мультсериала «Барбоскины», она очень расстроена, так как её брат Дружок хочет стать космонавтом и полететь в космос, а она не знает, кто такой космонавт и на чём можно туда полететь.
Основная часть:1)Объясняются понятия космос, космонавт, скафандр.
Наверное Вы тоже не знаете. Что бы помочь Лизе Барбоскиной и
найти ответы на эти вопросы, давайте подойдём к окошку и посмотрим на небо. Что вы видите. Возможно, вы видите, голубое небо, а возможно, облака или даже звезды. Знаете ли вы, что находится за этими облаками? Что мы увидим, если будем подниматься выше, выше, чем летают самолеты?
На самом деле, за облаками находится огромный удивительный мир, который называется «космос». Его очень интересно исследовать. Там очень красиво. Очень многие мальчики и девочки мечтают туда полететь.
Воспитатель: Ребята, а вы знаете кто такой космонавт? (ответы детей)
Воспитатель: Правильно, это человек, совершивший полёт в космос.
Воспитатель: А вы хотите стать космонавтами, и отправится в космическое путешествие? Тогда нам нужен скафандр – это специальная защитная одежда для работы в открытом космосе. Дело в том, что в космосе очень и очень холодно. Если выйти в космос без специального костюма – можно моментально замерзнуть и превратиться в ледышку. Кроме того – в космосе очень мало воздуха и обычный человек в нём не сможет дышать. Скафандр очень теплый и защищает космонавта от холода в открытом космосе, кроме того – в скафандре человек может дышать благодаря специальным болонам с воздухом.
2)Физкультминутка «Хочу стать космонавтом»
Хочу стать космонавтом! (руки на пояс)
Надеваю я скафандр (имитация одевания)
Полечу я на ракете (руки поднять вверх и соединить над головой)
И открою все планеты (сделать большой круг руками)
3)Загадка о ракете
Воспитатель: Теперь мы полностью готовы к нашему космическому путешествию. Но на чём же мы полетим? Послушайте стихотворение. Если вы его отгадаете, узнаете на чём мы полетим. Возможно вы уже слышали это слово.
С Земли взлетает в облака
Как серебристая стрела.
Летит к другим планетам
Воспитатель: Посмотрите как выглядит ракета или как ещё говорят, космический корабль. На нём космонавты бороздят просторы космоса. Эти корабли очень большие и быстрые.
А теперь давайте построим свои ракеты из геометрических фигур. 4)Дидактическая игра «Построй ракету»
Детям предлагается образец и набор геометрических фигур. Из которых нужно сложить ракету.
В: Ну что наши все справились с заданием, теперь ждут нас быстрые ракеты.
5)Подвижная игра «Ждут нас быстрые ракеты»
По группе разложены обручи — ракеты. Дети берутся за руки и идут по кругу.
Воспитатель читает стихотворение:
Ждут на быстрые ракеты
Для полёта на планеты.
На какую захотим,
На такую полетим!
Но в игре один секрет:
Опоздавшим места нет!
Дети разбегаются и занимают места в «ракетах».
Игра проводится несколько раз.
6)Рассказ о Ю. Гагарине, Белка и Стрелка, взлёт, вид Земли из космоса
Воспитатель: Молодцы ребята! Вы все готовы к полёту. Перед полётом послушайте рассказ о первых космонавтах: Ребята, первый человек, который полетел в Космос, был наш с вами соотечественник — Юрий Гагарин, а перед полётом человека в космосе побывали собаки по имени Белка и Стрелка.
А сейчас мы с вами подобно первому космонавту, Юрию Гагарину, взлетаем на наших кораблях. (Дети садятся в обручи). Когда космонавт сел в ракету, пошёл обратный отсчет: «Пять, четыре, три, два, один, ПУСК!». Ракета оторвалась от земли, из её хвоста вырвался огонь – так сильно работал её двигатель. И ракета полетела высоко в небо. Она поднималась всё выше и выше! Посмотрите! Она уже выше облаков! Вот ракета уже в космосе. Первое, что видит космонавт очутившись в космосе — это наша планета Земля. Такой нашу планету Земля увидел из космоса Юрий Гагарин. Посмотрите! Какая она красивая! Какой формы наша планета? Какие цвета вы видите?
Как видите – она круглая – похожа на большой шар. Посмотрите, синие пятна на нашей планете – это вода – моря и океаны. Зелёные пятнышки – это зелёные леса и луга. Коричневые пятна – это горы. Правда, она очень красивая, наша планета?
Воспитатель показывает картинку Земли (вид из космоса).
Заключительная часть: возвращение в дет. сад, закрепление полученных знаний, задаю наводящие вопросы и поощряю ответы детей похвалой.
Юрий Гагарин совершил один виток вокруг земли и вернулся на Землю. И нам с Вами пора возвращаться в детский сад. Дети встают берутся за руки и идут по кругу один оборот. Затем собирают обручи.
В: Ребята понравилось вам наше сегодняшнее путешествие? Как вы думаете помогли мы Лизе Барбоскиной? Какие новые слова вы узнали? Что вам больше всего запомнилось? Построить ракету получилось у вас сразу или были какие-то трудности? А как вы думаете, если бы не было такой замечательной профессии как космонавт знали бы люди так много о космосе?
Литература1. Баршай В. М. Активные игры для детей: учеб. пособие. – Ростов-н/Д: Феникс, 2006. http://www.booka.ru/books/36072#about
2. Бережнова Л. Р. Работа с дошкольниками по программам развивающего обучения. – М. : АРКТИ, 2010. http://galzn.ru/magazin?mode=product&product_id=111039806
3. Богомолова Ю. П. Кукольный театр – детям. – М. : Владос, 2007.
4. Программа воспитания и обучения в детском саду «От рождения до школы» / Под ред. Н. Е. Вераксы, Т. С. Комаровой, М. А. Васильевой. – М. : Мозаика-Синтез, 2010.
5. Стародубова Н. А. Теория и методика развития речи дошкольников. – М. : Академия, 2006.
Конспект занятия «Знакомство с космосом, солнечной системой, космонавтами» Знакомство с Космосом, солнечной системой, космонавтами» Программное содержание: 1. Расширять знания о космосе, солнечной системе, планете.
Конспект НОД по познавательному развитию «Знакомство с космосом» Конспект НОД по познавательному развитию в средней группеТема: «Знакомство с космосом»Программное содержание: — познакомить детей с космосом.
Конспект занятия в группе раннего возраста «Волшебная книжка-малышка» (знакомство с домашними животными) Конспект занятия в группе раннего возраста «Волшебная книжка – малышка» (знакомство с домашними животными) Задачи: 1. Закрепление знаний.
Конспект занятия по лепке в первой группе раннего возраста «Лето» Конспект ООД по лепке в первой группе раннего возраста (2года). Тема «Лето» Автор: Ладикайнен Оксана Владимировна Цель: Продолжать развивать.
Конспект занятия по развитию речи в первой группе раннего возраста «Лето» Оксана Ладикайнен Конспект занятия по развитию речи в первой группе раннего возраста «Лето» Конспект ООД по развитию речи в первой группе.
Конспект занятия по рисованию в первой группе раннего возраста «Лето» Конспект ООД по рисованию в первой группе раннего возраста (2года). Тема «Лето» Автор: Ладикайнен Оксана Владимировна Цель: Продолжать.
Занятие «Знакомство с космосом» в рамках проекта «Детям о космосе» для детей старшего возраста воспитатель: Овод Ирина Владимировна педагог-психолог: Ишутина Елена Леонидовна учитель: Пигарева Татьяна Григорьевна ученик 2 А класса.
Конспект игры-занятия по сказке «Репка» в первой группе раннего возраста Задачи: Учить внимательно, слушать русскую народную сказку «Репка» и выполнять роль персонажей. Персонажи: Дедушка, бабушка, внучка, жучка,.
Конспект открытого занятия в группе раннего возраста по экологическому воспитанию «Знакомство с лесом и его обитателями» Видео Конспект открытого занятия по экологическому воспитанию в группе раннего возраста «Знакомство с лесом и его обитателями». Интеграция образовательных.
Занятие в старшей группе «Знакомство с космосом» Тема:Знакомство с космосом. Конспект занятия для детей старшего возраста «Очень здоровенная, эта вся вселенная» Занятие разработала:.
Источник
Формування у старших дошкільнята уявлень про космос
Участь сім’ї в формуванні у дітей астрономічних основ. Заняття в дитячому саду астрономією і космонавтикою в системі розвитку дошкільнята. Діагностика формування первинних уявлень про космос у дітей старшого дошкільного віку.
Міністерство освіти Республіки Білорусь
Управління утворення Гомельського облисполкома
«Рогачевський державний педагогічний коледж»
КУРСОВА РОБОТА ПО ПЕДАГОГІЦІ
«Формування у старших дошкільнята уявлень про космос»
Барашенко Марини Володимирівни
учень 4 курсу «В» групи
діти астрономічний космонавтика заняття
Розділ 1. Формування у старших дошкільнята уявлень про космос
1.1 Вивчення астрономії дітьми в дитячому саду
1.2 Заняття астрономією і космонавтикою в системі розвитку дошкільнята
1.3 Участь сім’ї в формуванні у дітей астрономічних основ
Розділ 2. Експериментальна робота по формуванню у старших дошкільнята уявлень про космос
2.1 Задачі і методи дослідження
2.2 Діагностіка формування первинних уявлень про космос у дітей старшого дошкільного віку
2.3 Формуючий експеримент
2.4 Контрольний експеримент
що використовується Додаток
Тема курсової роботи: «Формування у старших дошкільнята уявлень про космос»
Мета дослідження: вивчити особливості формування елементарних астрономічних уявлень в старшому дошкільному віці.
1. Визначити суть формування астрономічних уявлень у дошкільнята.
2. Визначити рівень знання у дітей елементарних астрономічних уявлень.
3. Виділити найбільш ефективні шляхи формування у старших дошкільнята астрономічних знань.
Об’єкт дослідження: діти старшого дошкільного віку.
Предмет дослідження: процес формування у дітей основ астрономії в умовах дошкільної освітньої установи.
Гіпотеза: вплив вивчення астрономічних уявлень на формування особистості дитини
Актуальність даної теми в тому, що в дошкільному віці формується особистість людини і його світогляд, який, як відомо, визначає відношення людини до зовнішнього світу і до самого собі. Тут важливе значення має астрономічна письменність. Це сприяє розширенню кругозору дитини, дає йому можливість і відповідальність за збереження унікальної природи нашої планети.
Багаторічний досвід викладання астрономії в школі, свідчить про те, що недостатньо викладати астрономію тільки на порогу закінчення школи. Для глибокого і міцного засвоєння основ астрономії необхідно терплячий формувати найважливіші поняття, починаючи з дошкільного віку дітей. У основу «педагогічної ієрархії всесвітів» встановлена саме дошкільна астрономія, яку можна вважати не тільки своєрідним введенням в шкільну астрономічну освіту, але і стартовим майданчиком для розвитку шкільної, любительської і професійної астрономії.
У XXI в. Космос став невід’ємною частиною життя не тільки дорослих, але і дітей. Маленькі діти, не по роках умненькие, сьогодні хочуть отримати відповіді на цікавлячі їх питання, не чекаючи, коли стануть школярами. Задача дошкільної педагогіки і психології — визначити, чи треба в дошкільному віці обговорювати з ними такі дорослі проблеми, як ті, що пов’язані з пристроєм Всесвіту і космічними польотами. Зараз є переконання в тому, що є ваговиті основи дати позитивну відповідь на це питання. Мова йде не про те, щоб якимсь чином примушувати дошкільнята займатися астрономією. Мова йде не про те, щоб якось штучно перевантажувати дітей недоступними ним поняттями. Мова йде тільки про те, що ми можемо і повинні сприяти розвитку природного інтересу, виникаючого нехай навіть не у всіх малюків, а лише у тих з них, хто більше усього цікавиться космосом. Це допоможе розвивати їх інтелект і в буквальному значенні розширювати кругозір і обов’язково невдовзі зробить їх дітьми, цікавими для однокласників, тому що учень молодших класів, що виявляє певну ерудицію в питаннях астрономії, незмінно виявляється в центрі уваги дітей, навколишніх його в школі і будинок.
Розділ 1. Формування у старших дошкільнята уявлень про космос
Каміль Фламмаріон писав: «Астрономія — це основа загальної освіти. наука про зірки і планети. без неї людина ніколи не знала, яке місце він займає у Всесвіті».
У недалекому минулому проблем «дошкільної астрономії» не існувало, тому що її просто не було і ніхто не сприймав її всерйоз. За умовчанням вважалося, що дошкільнята до астрономії не дороли і з їх навколишнього світу (кімната, будинок, вулиця, місто і т. д.) Всесвіт беззастережно виключався. Але згодом ситуація змінилася, і, на думку Е. П. Левітана, зараз не тільки можна, але і треба розглядати дошкільну астрономію як один з перспективних напрямів дидактичної астрономії. Сьогодні всім ясно, що малюків 5 — 6 років необхідно готувати до школи. Існують різні програми виховання і навчання старших дошкільнята. Вони передбачають ознайомлення дітей з навколишнім світом, елементарними математичними поняттями, зображальним мистецтвом і екологічною культурою. Все це необхідне, але труднореализуемо. Більшості батьків і педагогам-вихователям не до вищих матерій, в тому числі не до Всесвіту з її таємницями, про які, на жаль, багато які дорослі самі не мають ніякого уявлення. Тим часом «Всесвіт» не є деяка добавка до і без того переобтяженій програмі навчання малюків. Ознайомлення з найбільш захоплюючою наукою про природу — це свого роду інтелектуальний подарунок дітям, мотив до розвитку їх допитливості, появи у них стійкого інтересу до навчання.
Деякі вважають, що увагу нормальної дитини не можуть не залучити Сонце, Місяць, зірки, але рідка дитина не питає, що таке Сонечко, Місяць, зірочки. Багато які малюки вже дещо знають про космонавтів і хочуть знати, навіщо літають в Космос, що космонавти там бачать і т. д. Нерідко малюки задають зовсім недитячі питання. Чи Всякий дорослий зуміє пояснити дитині, «що їсть Сонечко» або які вони, ці «чорні діри». Якщо хочете пересвідчитися в тому, що все це не вигадки, поспостерігати за своїми маленькими дітьми і внуками, прислухайтеся до їх розмов з друзями, подивіться, які «мультики» їм подобаються більше. Тоді ви погодитеся, що багато які маленькі діти хочуть більше дізнатися про Всесвіт, і із задоволенням будуть слухати розповіді про неї і грати в «астрономічну гру».
Обгрунтування можливості і доцільність «дошкільної астрономії» необхідне, але недостатнє. Треба визначити, принаймні, ще три проблеми і показати варіанти їх реалізації.
По-перше, цей зміст навчання, т. е. питання про те, чому вчити малюків. Можна сказати, що «дошкільна астрономія» — це первинне ознайомлення дітей з системою уявлень про мир небесних тіл. Інакшими словами, ми повинні постаратися систематизувати розрізнені уявлення, що вже є у дітей про Сонце, Місяць, зірки і т. д.
По-друге, вибір методів навчання, тобто способів і прийомів навчання. Зрозуміло, як зміст навчання, так і методи навчання повинні бути адекватними психолого-педагогічним особливостям розвитку дітей старшого дошкільного віку. У іншому випадку замість формування у дітей допитливості, інтересу до астрономії, космонавтиці (і, взагалі, до навчання!) вийде щось абсолютно протилежне (що нерідко спостерігається в практиці роботи загальноосвітньої школи. ). До числа найбільш прийнятних видів занять з малюками можна віднести ролевие гри (діти грають в приміщенні або у дворі свого дитячого саду «в Сонечко», «в Місяць» і т. д.) і бесіди з дітьми під час денних і вечірніх прогулянок. А відповідні «теоретичні знання» повинні повідомлятися дітям через захоплюючі «астрономічні казки», написані в діалогічній формі, що найбільш сприймається дітьми.
По-третє, необхідно створити доступні і цікаві для дошкільнята книжки, наочні таблиці (картини) і комп’ютерну гру і програми. На жаль, багато що з того, що вже зроблено в нашій країні і за рубежем, призначається швидше молодшим школярам, ніж дошкільнята. З відомою «натяжкою» вихователі і батьки старших дошкільнята можуть використати в своїй роботі з дітьми книжку «Зіркові казки». У ній любиме поросятко маленької дівчинки горює з приводу того, що не може підняти голову і любуватися Сонечком і Місяцем. Задумавшись, дівчинка усвідомлює, що адже і вона рідко дивиться на небесні світила і майже зовсім нічого не знає про них. Ось їй і доводиться познайомитися зі світилами, що прикрашають денне і нічне небо, поговорити з ними (благо, в казках це можливе), взнати багато цікавого про них і утішити поросятка. У основу нехитрої фабули цієї книжки встановлене дотепне висловлювання одного з наших славнозвісних астрономів.
1.1 Вивчення астрономії дітьми в дитячому саду
Важливим засобом пізнання навколишнього світу є не тільки навколишня його природа, але і незвіданий мир Всесвіту. Він привертає його увагу, примушує включати в процесі спостереження різні органи чуття, а значить активізувати початкові моменти пізнання — відчуття і сприйняття. У цей час необхідно формувати пізнавальну активність у дітей через різні форми діяльності: гра, експерименти, досліди, спостереження.
М. І. Богомолова досліджувала генезис космічного виховання дітей в педагогіці. У основу відбору змісту, коштів і методів космічного виховання дітей встановлений принцип історизму. Протягом тисячоліть знання про Всесвіт входили в систему підготовки підростаючого покоління. У розвитку особистості світорозуміння займає одне з центральних місць. У формуванні основ світорозуміння роль астрономії як науки важко переоцінити. У ході оволодіння початковими астрономічними знаннями в свідомості дитини формується картина світу. Мир відкривається як безкрайній Космос. Через закладений природою в людині інтерес до зіркового неба, до Всесвіту, астрономії у дітей формується прагнення до естественнонаучним знань на наступному рівні освіти.
Формування у дітей 5-7 років основ світорозуміння в процесі ознайомлення з явищами навколишнього світу на социалъно- педагогічному рівні продиктована тим, що соціальне замовлення держави в дошкільній освіті направлене на розвиток соціально-активної особистості дитини, здібної до пізнання навколишнього світу,
«Дитяча астрономія» стрімко молодеет, що пов’язано з рядом чинників різної природи (акселерація, поява багатої астрономічної інформації в Інтернеті, необхідність використати природний інтерес до астрономії як мотив навчання в школі і т. д.). Давно відомо, що особистість формується в дитячому і юнацькому віці, але лише порівняно недавно психологи з’ясували, що мислення дитини вже дошкільного віку перестає бути тільки наочно-образним, воно може бути і в якійсь мірі абстрактним, що дозволяє йому досить адекватно сприймати те, що раніше вважалося недоступним для дитини. Тому і пропонуються вихователям різних дитячих дошкільних установ, батькам, бабусям, дідусям і просто небайдужим до астрономії дорослим, провести з дошкільнята заняття по астрономії (і тісно пов’язаній з нею космонавтиці). При це враховується і те, що діти старшого дошкільного віку із задоволенням спостерігають за різними природними явищами. Отже, їх легко зацікавити найпростішими астрономічними спостереженнями, які, як правило, повинні бути не одноразовими, а продовжуватися протягом досить тривалого часу. Про те, що такі заняття не тільки доступні, але і цікаві старшим дошкільнята, свідчать їх незліченні «почемучкини» питання, їх бажання читати разом з дорослими адресовані ним книги, відвідувати планетарії і музеї космонавтики. Заняття астрономією не тільки доступні і цікаві дошкільнята, але і корисні ним, оскільки сприяють розвитку допитливості і пізнавальних здібностей малюків, вносячи тим самим істотний внесок в підготовку дітей до навчання в школі.
На жаль, часто забувають про те, що навчання в школі повинне бути цікавим школярам, а тому досі нудьгу не вдалося що вигнав з стін школи, хоч до цього закликали великі педагоги минулого, наприклад, К. Д. Ушинський. Тим часом навряд чи може бути що-небудь більш цікаве, ніж вивчення астрономії. Пізнання таємниць Всесвіту і залучення до них — джерело постійної і найглибшої інтелектуальної і емоційної насолоди, якого не повинні позбавляти себе ні дорослі, ні діти. Всесвіт вельми неохоче розкриває свої таємниці. Вони глибокі і складні, але, на щастя, суть їх може бути популярно і захоплюючий викладена. Завдяки цьому знання про Всесвіт, колись горстки, що були надбанням присвячених, можуть в наші дні стати доступними кожному. Можуть, але далеко не завжди стають, адже не секрет, що знання по астрономії у багатьох дорослих людей, мешкаючих в космічній ері, залишаються на рівні, дуже далекому від сучасного. Нерідко питання про космос, що задаються в наші дні маленькими «почемучками», ставлять дорослих в тупик. Добре було первісному папаше, який, намалювавши на піску семизвездие ковша Великої Ведмедиці, практично вже здійснив астрономічне утворення своїх детишек. Цей папаша намалював те, що бачив на небі, але при всьому бажанні він не міг розказати дітям про те, що таке зірки, що являють собою Місяць і Сонце і т. д.
Сьогодні важко собі уявити, що всього 500 років тому Н. Коперник відкрив, що Земля — одна з планет Сонячної системи. За сторіччя, минулі з часу відкриття Коперника, астрономи взнали багато важливого і цікавого про природу Сонця, планет, астероїдів і комет, тобто небесних тіл, вхідного в Сонячну систему. У часи Коперника ще не був винайдений телескоп, а зараз в розпорядженні астрономів величезні наземні і космічні телескопи, які дозволяють наново відкрити і Сонячну систему, і Галактику, і, нарешті, неосяжний Всесвіт, крихітною частиною якої є Сонячна система, наша Земля і ми всі, мешкаюча на ній.
Вселена XXI в. Вражає уяву. За красивою «завісою» з сузір’їв, що спостерігаються нами телескопи дозволяють побачити грандіозний Мир зірок і галактик, видалених від нас на неймовірні відстані і що володіють справді дивними властивостями. Цей Мир «населяють» зірки-гіганти і зірки-карлики, в ньому є безліч жахливих чорних дір, в ньому зустрічаються самі різноманітні галактики (в тому числі «галактики-канібали»). Вже давно стало відомо, через що відбуваються затьмарення Сонця і Місяця, чому Місяць міняє свій вигляд, з’являються «падаючі зірки» і комети. І, звісно, не тільки це, адже ми, наприклад, зрозуміли, як великий Всесвіт, яке місце в ній займають наша Сонячна система і наша Галактика. Ми взнали, що наш Всесвіт, незважаючи на вельми поважний вік (їй приблизно 14 млрд років), залишається вічно молодий.
На наших очах здійснюється багатовікова мрія людства — польоти в космос. Люди можуть працювати поки тільки в навколоземному космічному просторі, і лише декілька чоловік літали на Місяць. У недалекому майбутньому обліт Місяці зможуть здійснювати космічні туристи, які вже вишикувалися в чергу. Спочатку це буде, звісно, шоу для багатіїв, але згодом все більше число людей зможе брати участь в подібних розвагах.
Космічні туристи будуть розважатися, а космонавтам і астронавтам мають бути польоти на Місяць і Марс з користю для науки.
Людей в космосі випереджають роботи. Саме такими, по суті, є автоматизовані штучні супутники Землі і автоматичні міжпланетні станції, які вже зараз успішно літають до близьких і далеких планет, астероїдів і комет.
Непомітно освоєння космосу увійшло в наше життя, адже без штучних супутників Землі зараз неможливо уявити собі, наприклад, сучасні тілі- і радіомовлення, метеорологію, навігацію і т. д. І, звісно, не випадково саме космічні сюжети встановлені в основу сучасних фантастичних фільмів, мультфильмов і багатьох літературних творів. Не випадково тому, що просто нічого не може бути цікавіше. Однак було б перебільшенням, якби ми затверджували, що астрономією і космонавтикою легко зацікавити всіх дітей, тим більше дошкільнята. Справа в тому, що всі діти різні, а тому не тільки вихователі дитячих садів, але і батьки чудово розуміють, що одним дітям цікаво дізнаватися про зірки і космонавтів, а іншим — про кольори і бабочках. Тому, пропонуючи займатися з дошкільнята астрономією і космонавтикою, ми, по суті, пропонуємо провести своєрідні дошкільні факультативи, які повинні призначатися не для всіх дітей, а лише для тих допитливих старших дошкільнята, які цікавляться Космосом.
1.2 Заняття астрономією і космонавтикою в системі розвитку дошкільнята
Тепер спробуємо з’ясувати, наскільки вписуються заняття астрономією і космонавтикою в сучасну систему розвитку дітей старшого дошкільного віку, дуже важливого для формування особистості дитини. Теоретичні основи системи виховання і утворення дошкільнята сформульовані у відповідних концепціях. У них, зокрема, підкреслюється «неприпустимість штучної акселерації розвитку дитини, зайвого захоплення шкільними технологіями, а також ігнорування або недооцінки ігрової діяльності в дошкільний період дитинства». Саме тому пропонують постаратися відійти від звичної системи, проводячи менш формально заняття з дошкільнята по астрономії і космонавтиці. Саме поняття «дошкільна астрономія», як правило, включає в себе і дошкільну космонавтику, що відображає об’єктивний взаємозв’язок сучасної астрономії і сучасної космонавтики. Зараз прийнято вважати, що важливо виховувати у дошкільнята якості особистості, необхідні для успішного навчання в школі, а не вивчати з ними учбовий матеріал I класу школи. Знання і уміння в ході учбового процесу повинні сприйматися, вироблятися самостійно, прицільно, від внутрішнього спонукання до самоудосконалення. Самоудосконалення органічно властиве природі людини як і свідомість, пам’ять. У світлі цього підходу формування особистості дитини і основ його світогляду являє собою самовизначення його в культурі діяння, почуттів, спілкування, поведінки і мислення. Початкова астрономічна освіта допомагає дітям створити мир культури в собі, розвивати ідеї діалогу культур. Це не дається людині від народження. Ця здатність формувати уявлення про себе, про свою діяльність, прогнозувати і планувати удосконалюється з віком, освітою, зростанням інтелектуального рівня. Тому астрономія не просто сукупність специфічних знань, умінь і навиків, астрономія — частина індивідуальної культури. Використання астрономічного матеріалу в дошкільній підготовці дітей і початковій школі поліпшує процес елементарної природно-математичної освіти і сприяє формуванню уміння орієнтуватися в цінностях навколишнього світу. Астрономічний матеріал може використовуватися для реалізації загальних задач психолого-фізіологічного розвитку дітей дошкільного віку. Його зміст повинен складати комплекс завдань розвиваючого характеру, орієнтованих на формування системи общеучебних знань, умінь і навиків. У цей час система дошкільної освіти являє собою многофункциональную мережу дошкільних освітніх установ (різні дитячі сади, центри розвитку дитини, освітні установи «Початкова школа — дитячий сад», групи короткочасного перебування дітей в дитячому саду, а також в деяких установах додаткової освіти, наприклад при Будинках дитячої і юнацької технічної творчості). Крім того, все частіше з’являються сімейні дитячі сади, а деякі батьки знаходять можливість розвивати і виховувати своїх дітей будинку. Можна затверджувати, що заняття астрономією з дошкільнята доречні при всіх перерахованих організаційних формах роботи з ними. Ці заняття різноманітять і наповнять радістю життя дитини в дошкільних установах, будуть сприяти зміцненню інтелектуального зв’язку між батьками і «домашніми» дітьми, дозволяючи заповнити дозвілля захоплюючою справою, цікавим не тільки дітям, але і їх батькам. Збоку змістовній дошкільної освіти ми дотримуємося курсу на особово-орієнтований стиль спілкування з дітьми, властивий гуманистической педагогіці. Це також стосується пряму занять з дошкільнята астрономією, тому що тільки при такому підході можна почати виховувати у дитини усвідомлення того, що він є частиною величезного навколишнього його світу ( «сином Сонця», «сином Сонячної системи» і т. д.). Заняття астрономією і космонавтикою настільки цікаві, що непомітно для дитини стають мотивом до навчання в школі, де, як ми йому пояснимо, він узнa ет про Всесвіт значно більше, ніж знає зараз. Як відомо, дитині властиво прагнення постійно взнавати нове. Ролевие гри сприяють пізнанню дійсності і роблять доступним дитині розуміння зовсім не простих астрономічних явищ і пристрою таких систем небесних тіл, як Земля — Місяць і Сонячна система. Отже, заняття астрономією і космонавтикою з дошкільнята можуть природним образом включатися в розвиток їх пізнавальних здібностей. Хочеться сподіватися, що заняття по астрономії і космонавтиці будуть включені в базисний зміст виховання і навчання старших дошкільнята (або з’являться у вигляді «дошкільних факультативів»). Однак потрібно усвідомлювати, що заняття астрономією і космонавтикою з дошкільнята — справа нова, у нього напевно будуть противники і в його необхідності доведеться ще довго переконувати тих, хто формує зміст роботи по вихованню і утворенню дошкільнята. Астрономічний компонент змісту дошкільної і початкової шкільної освіти повинен з урахуванням принципу історичного підходу поєднувати в собі:
1) Спрощену і адаптовану до дитячого сприйняття космологію, що визначає роль і місце людини в антропоморфному одушевленому Всесвіті. 2) Опис і пояснення природних явищ, що повсякденно (часто) спостерігаються. Переважна частина матеріалу, що вивчається генерализуется навколо пояснення явищ природи, що повсякденно спостерігаються: зміни дня і ночі, фаз Місяця, часів року і т. д., в основі яких лежать космічні явища обертання Землі навколо осі, звертання Місяця навколо Землі і звертання Землі навколо Сонця. 3) Первинні уявлення про простір, одиниці і способи вимірювання і орієнтації в просторі, географічні карти і глобус. 4) Первинні уявлення про час, одиниці і способи його вимірювання і календарі. 3) Деякий мінімум знань про фізичну природу космічних об’єктів і їх вплив на природні процеси і явища, що відбуваються на Землі. 4) Первинні відомості по історії пізнання навколишнього світу, астрономія і космонавтика як своєрідні «міфи про героїв» — вчених, космонавтах і їх свершениях.
Виникнення початкових форм категориального мислення у дітей дошкільного віку допускає можливість формування у дітей з 5-6-літнього віку уявлень про фундаментальні закони природи, а також системи фундаментальних загальнонауковий і фізичних понять на основі використання астрономічного матеріалу.
1.3 Участь сім’ї в формуванні у дітей астрономічних основ
Взаємодія дошкільної освітньої установи і сім’ї по формуванню у дітей 5-7 років основ астрономії дозволяє побудувати відносини взаєморозуміння, виробити загальний підхід в формуванні у дітей 5-7 років астрономічних основ в процесі ознайомлення з навколишнім світом.
1. Спільна участь дітей і батьків в екскурсіях;
2. сюжетно-ролевие, дидактична гра;
3. виготовленні посібників, атрибутів (ракета, скафандр, кисневі балони);
4. складання кросвордів, оформленні альбомів.
Все це є передумовами для ознайомлення дітей з навколишніми миром, формування основ астрономії.
Допитливість і пізнавальні здібності не виникають самі по собі, їх треба розвивати. А причини інтелектуальної пасивності дітей, що зустрічається часто лежать в обмеженості інтелектуальних вражень, інтересів дитини.
Таким чином, астрономічний матеріал, формуючи усвідомлене відношення дітей до навколишнього світу, може і повинен стати основою формування астрономії і світорозуміння у дітей.
Розділ 2. Експериментальна робота по формуванню у старших дошкільнята уявлень про космос
2.1 Задачі і методи дослідження
При проведенні експериментальної роботи були поставлені наступні задачі:
— Спостереження за дітьми під час виконання завдань, занять, з метою визначення сформированности у дітей уявлень про астрономію.
— Виявити рівень знань про космос у дітей в домашніх умовах.
— Проведення бесіди, гри, заняття, доручення, сприяючі формуванню знань про астрономію.
— Впровадити підібрані матеріали і гру в роботу з дітьми.
— Повторне обстеження для виявлення сформованих у дітей знань і умінь.
— Проаналізувати роль гри і занять по формуванню знань про космос.
F Спостереження за дітьми під час виконання трудових дій.
F Вивчення роботи вихователя.
F Бесіда з дітьми.
2.2 Діагностіка формування первинних уявлень про космос у дітей старшого дошкільного віку
Експериментальна робота по вивченню і формуванню знань і навиків проводилася з дітьми старшого дошкільного віку (5-7 років). сад №3 «Дитячий центр розвитку дитини» міста Рогачева. У експериментальній роботі брало участь 7 дітей групи.
Источник